Na današnji dan, 1. avgusta 1774. godine Karl Vilhelm Šele i Džozef Pristli su otkrili kiseonik, a šta su ljudi udisali pre toga, ne zna se pouzdano. Ali, zna li se šta smo i kako udisali pre korone? I kako ćemo disati nakon nje?
Društvena odgovornost pojedinca nije mit, ni uobrazilja. Da je nema, čovek bi bio puko biološko biće, vođeno isključivo životinjskim nagonima. Ali, kad se stepenuje na nivo kolektivne svesti, društvena odgovornost trpi veliko opterećenje i poput lošeg betona puca i razlistava se. A kad se to dogodi, sve podleže preispitivanju. Toliko da trpe i procesi koje se rade po urođenom automatizmu. Poput disanja, recimo. Jasno, to je nesvesna radnja koja se podrazumevala sve dok nije ograničena. Korona je trenutno je u epicentru zdravstvene problematike, ali da li ste disali pravilno pre obaveznog nošenja maski? Šta vas je tad sprečavalo da dišete punim plućima? I pravilno?
…
Verujem da će mnogi od vas prevrnuti očima, jer je logično da je biti živ isto što i disati pravilno, ali da li je baš tako? Da li smo se odvikli od pravilnog disanja, kao što smo se i od pisanja odvikli? Jer, uistinu, koliko vas se seća kako se pišu malo pisano ćirilično ć, đ, ili dž, a opet pravilno, školski? Kad ste poslednji put nakon školskih i studentskih dana nešto napisali svojom rukom, u svesku? A kada ste poslednji put udahnuli kiseonik pravilno deset puta zaredom? A četrdeset puta? Sreća pa vojska više nije obavezna, jer pola bi Srbije bilo oslobođeno službe zbog kojekakvih devijacija nosa i disanja s 2% plućnog kapaciteta.
Ipak, funkcionalna nepismenost je manje od dva zla. Može da vas osramoti, ali nepravilno disanje može da vam skrati život na pola. Rukopise smo uspešno zamenili tastaturama, ali nema dovoljno respiratora da nam svima zamene pluća, pa ćemo morati nešto da preduzmemo, makar dok ne izmisle robote koji će te trivijalnosti obavljati umesto nas. Jer za pravilno disanje jednostavno moramo imati slobodnog vremena. Ono je idealna vežba i prirodni lek, antistres terapija za mnoge anksioznosti. Možda vam to sad deluje manje smešno, nakon tri meseca korone i svakodnevnih balova pod maskama. Ali i ova zaraza će uskoro proći, a mi ćemo opet ostati sami sa sobom i zaključani u kapsuli od svojih misli i pokreta. Koji ćemo onda izgovor za guranje klina u točkove života upotrebiti? Šta će nam onda biti preče od najprečeg, od nas?
Ukoliko vas je ovaj članak potakao na razmišljanje, pogledajte neke od narednih video priloga. Ali, nemojte stati na tome. Nastavite da udišete kiseonik punim plućima, jer pravilno disanje je doslovno smisao života. Bilo kroz molitvu ili kroz meditaciju, disanjem dovedite svoj um u sklad, a sa prilivom svežijeg vazduha rodiće se i neke sveže ideje. Ko zna, možda vam baš to promeni život na bolje. Da škodi ne može, to je sasvim sigurno.