Od prvog susreta, čarobna Moskva pleni izgledom i ne ostavlja vas ravnodušnim. Široki gradski bulevari i predivni trgovi rusku prestonicu čine najlepšom ukosnicom sovjetske kulturološke pletenice. U njenoj blizini se spajaju plovni kanali koji povezuju pet mora: Baltičko, Kaspijsko, Crno, Belo – kao i Severni ledeni okean, pa iako udaljena više od 400 km od najbližeg – ova dama s ponosom nosi nadimak “luka na pet mora”.
Svoje kratko putovanje kroz Moskvu, kako bih došao do famoznog Crvenog trga, započeo sam šetnjom njenim urbanističkim arterijama. Prolazeći pored Lubjanskog trga, nisam odoleo a da ne svratim u Centralnu Dečiju prodavnicu igračaka, najveću u Moskvi te vrste. I nisam se prevario – sa krova možete panoramski razgledati grad, a pogled je spektakularan! Uverite se i sami!
Da li ste znali da Moskvu još nazivaju i grad “sorok sorokov” (četrdeset četrdesetica)? Pitate se zašto. Prema podacima iz 17. veka Moskva je imala 1600 crkava , ali danas je taj broj tri puta veći! Hram Vasilija Blaženog i Hram Hrista Spasitelja su svakako dva najpoznatija hrama u Moskvi ali ne treba zaboraviti da se ovde pored najvećeg pravoslavnog hrama na svetu nalaze i najveća džamija i budistički hram u Evropi.
Crveni trg
Put nastavljam dalje ka samom gradskom jezgru gde se prostire najpoznatiji moskovski gradski trg. Crveni trg je napravljen tako da odvaja Moskovski Kremlj, nekada carsku rezidenciju, danas službenu predsedničku, od starog trgovačkog centra Kitaj – goroda. Prelepa gradska zdanja koja okružuju glavni gradski trg izgledaju kao da ste u nekom muzeju na otvorenom! Inače, Crveni trg nije dobio ime po crvenoj boji pločnika ili boji komunizma kao što se obično misli, već po velikom požaru koji se tu desio u prošlosti. Istorijski kompleks Kremlj i Hram Vasilija Blaženog su najupečatljivije građevine koje se izdižu na trgu.
Izgradnju hrama sa karakterističnim šarenim kupolama je naručio car Ivan IV Grozni sredinom 16. veka. Legenda kaže da je car, fasciniran lepotom izgrađenog hrama, naredio da se glavni arhitekta oslepi kako ni za koga više ne bi sagradio ovako lepu građevinu. Na ovom trgu, tik uz Kremlj, nalazi se i mauzolej Vladimira Lenjina. Takođe, u severozapadnom uglu Crvenog trga može se videti Kazanjska saborna crkva i Državni istorijski muzej.
Sa druge strane trga nalazi se GUM, najveća robna kuća u Moskvi, inače i jedna od najpoznatijih na svetu. Ovo remek delo moskovske arhitekture izgrađeno je 1890. godine. U GUM-u se nalazi veliki broj prodavnica koje obiluju artiklima svetski poznatih brendova. Sam Staljin je svojevremeno koristio centralni balkon na spratu kako bi se obraćao masi koja ga je strpljivo slušala čak i na minus 40.
Sa zapadne strane Kremlja, nailazim na veličanstveni Hram Hrista Spasitelja, najveći pravoslavni hram na svetu, koji je izgrađen 1883. godine. Kada je poslednji Napoleonov vojnik 1812. napustio Carstvo, Aleksandar Prvi je napisao ukaz o izgradnji hrama u znak zahvalnosti Bogu. Kako se dan ruske pobede poklopio sa Božićem – Hristovim rođenjem, tako je i ovaj hram dobio ime.

Hram Hrista Spasitelja, foto: Đorđe Asanović
Gorki park
Plašt sumraka polako je padao i pre nego što Moskva potone u noć, krenuo sam da posetim njen najpoznatiji park – Gorki. Na putu do parka susreo sam se sa ogromnim spomenikom Petra Velikog. Stanovnicima Moskve se uglavnom ne sviđa a proglašen je i jednim od najružnijih spomenika na svetu. Urbana legenda kaže da je statua rađena za jednu latinoameričku zemlju i trebala je da predstavlja Kristifora Kolumba, međutim kako su je oni odbili, statua je ostala u Moskvi. Dalje, na putu do parka možete da poslušate mnoštvo uličnih svirača, umetnika i koncerata na otvorenom. Gorki park predstavlja pravu oazu mira i nešto je nalik londonskom Hajd parku. Tokom vikenda, kada većina Moskovljana odmara, kroz park prođe i do 50000 ljudi. Nalazi se uz obalu reke Moskve i ispunjen je dugačkim stazama za šetnju, kafeima i jezercetom.
Kako noć polako odmiče i moje vreme za odlazak se približava, u nadi da ću se ponovo vratiti ovom lepom gradu, u sebi pevušim pesmu Scorpionsa: “I follow the Moskva down to Gorky Park, listening to the wind of change…”