Milicu i Miloša sam upoznala u gimnaziji, pre skoro petnaest godina. Život nas je ćušnuo u isto odeljenje i uredio da postanemo prijatelji. Ubrzo nakon upoznavanja saznala sam da se bave glumom. Godinu dana potom odlazim na njihovu premijeru, u Dom omladine Kragujevac, tačnije njegov Dramski studio.
U Dom omladine sam tada ušla prvi put. Sećam se da me je opila toplina prostora. Dramski studio mi se učinio kad dom unutar Doma, a njeni članovi su me posle dve scene uverili da su porodica.
Slajin Dom omladine
Miloš (Šomi) je znao šta Dom nudi i šta bi sve mogao da nauči, ali je tek u sedmom razredu rešio da se priključi Dramskom studiju koji je vodila Slavica Slaja Urošević.
Kada sam ušao u Dramski studio prvi osećaj je bila ushićenost, a potom privilegija. Biti deo te priče je nešto što sam oduvek sanjao i moram da priznam, od kada sam otišao iz Dramskog studija i Doma omladine, slično mesto nisam našao.
S obzirom na to da se u Domu, pored Dramskog studija, organizuju različite škole, kursevi i radionice posvećene muzici i slikarstvu, Miloš kaže da je Dom omladine bio i ostao mesto umetnosti i slobode.
Sve rok grupe iz Kragujevca su vežbale u Domu. Za mene, kao klinca, to je bilo neverovatno. Da hodaš, sediš, ponekad i pričaš sa ljudima iz Smaka, Propagande, ČBSa…
Ipak, Milošu je prva asocijacija na Dom – Dramski studio i sećanje na Slaju.
Ne mogu a da ne kažem da kada pomislim na Dom, pomislim na Slaju, Ženu koja ja život posvetila Domu. Pored toga što je nas vaspitavala i učila glumom, ona se borila za Dom u trenucima krize, smatrajući da je to mesto važno za grad i kulturu. Žar i ljubav prema Domu je prenela na sve nas.
Premijera predstave “Creeps”, režija: Bratislav Janković, Dramski studio Doma omladine Kragujevac https://www.facebook.com/domomladinekragujevac/
Dramski studio je nastao 1988. godine kao nastavak Dečje pozorišne radionice koju je Slavica Slaja Urošević osnovala 1984. godine. Za skoro tri decenije rada Slavica Urošević je napravila desetine predstava za pamćenje. Nakon preranog odlaska Slavice Urošević, rukovođenje Dramskim studijom, Dečjom pozorišnom i Filmskom radionicom nastavio je Đorđe Đoković, diplomirani glumac i stari član ove grupe. Na ovom mestu, 2017. godine, zamenio ga je Bratislav Janković, diplomirani glumac i sadašnji direktor Gradskog pozorišta u Čačku. |
Dom omladine kao druga kuća
Milica je takođe bila član Dramskog studija, sa ozbiljnim, desetogodišnjim stažom.
Moja najbolja drugarica je išla na glumu. Otišla sam da odgledam predstavu, čini mi se da sam bila drugi ili treći razred osnovne škole, i sve mi se dopalo. Prosto, kao da kročiš u neki izolovani, začarani svet. Odlučila sam da se priključim. Sada, kada se osvrnem, mislim da je to bio najlepši i za mene najvažniji korak koji sam ikada napravila.
Poput Miloša, Milica sa velikom ljubavlju i zahvalnošću evocira uspomene na Slaju.
Sa Slajom je sve bilo posebno. I kako priča sa nama i kako režira predstavu i kako uklapa muziku. Savetovala nas je za neke banalne pa onda i za veoma krupne stvari. Na maloj sceni je vladala takva atmosfera da si jedva čekao da odeš tamo, iako znaš da možda nećeš najbolje odigrati ulogu tog dana i da će Slaja da viče, nema veze, i to je bilo posebno.
kaže Milica i nastavlja:
Dom nam je bio druga kuća, a Slaja druga majka. Dešavalo se da, kada idem popodne u školu, roditelje ne vidim do kasno uveče, ali zato vidim Slaju i provedem vreme u našem Domu. Tamo smo čuli prve kvalitetne tonove, tumačili veoma ozbiljne tekstove i jako se lepo družili.

Gostovanje Nikole Rakočevića u Domu omladine. Predstava – Laura, molim te. https://www.facebook.com/domomladinekragujevac/
Značajna imena srpske kulturne scene su bila deo kragujevačkog Doma omladine. Radomir Mihajlović Točak, proslavljeni gitarista grupe Smak, je pre tridesetak godina osnovao školu moderne muzike. Školom danas upravlja Milan Milosavljević Mikica, gitarista grupe Smak i jedan od prvih Točkovih učenika. Grupa Smak je 1973. godine, u Domu omladine, snimila svoj prvi album. Na daskama Doma omladine svoje prve korake glume načinili su Gorica Popović, Mirko Babić, Nikola Rakočević i Ivan Tomić. |
Privilegija je biti Domac
Ponos je osećaj koji krasi sve Domce. To nam je potvrdio Miloš, a potom i Milica.
Svirke, žurke, letnje radionice, festivali i sve to na jednom mestu, u Domu omladine. Generacije su tamo odrastale, mesto koje je prihvatalo sve i davalo mnogo. Svi su tamo ulazili kao klinci, a izlazili kao odrasli ljudi. Naravno vraćajući mu se, jer, kao što sam rekao, retko ko je našao nešto slično Domu.
navodi Miloš i time emotivno zaokružuje svoje sećanje na godine provedene u Domu omladine.
Milica na to dodaje:
Danas sam ponosna što sam deset godina provela u Domu. Srećna sam kada uđem tamo i sretnem ljude koje nisam videla godinama, pa se lepo ispričamo, jer smo svi mi naši, mi smo i dalje domci. Hvala Slaji na tome, znala je da izgadi instituciju na maloj sceni Doma omladine i od nas napravi ljude.
Duga i uspešna istorija ove ustanove Kulture
Dom omladine je sa tradicijom dugom više od pola veka jedna od najstarijih kulturnih ustanova u Kragujevcu. Od osnivanja je usmeren ka muzičko-scenskoj, likovno-primenjenoj i književnoj umetnosti, a u novije vreme se okreće i filmskim i multimedijalnim granama umetnosti.
Baza Doma omladine su mladi i edukacija, ta tako, u sastavu Doma omladine su škola gitare, bas gitare, bubnjeva i solo pevanja. Takođe, uspešnu radi škola glume za osnovce i Dramski studio za srednjoškolce i filmska radionica. Deca koja vole da crtaju mogu da se priključe školi crtanja, a oni malo stariji likovnom studiju. U sklopu Doma je i dečiji hor za decu od pet do devet godina.
Spisak aktivnosti Doma omladine se proširio i na organizaciju festivala – Šumadijski bluz i džez festival, Kragujevački festival uličnih svirača, BAŠTeAtar (festival profesionalnih pozorišnih trupa i nezavisnih produkcija) i Tribute fest, a pozorišno stvaralaštvo grada je obogaćeno osnivanjem profesionalne pozorišne scene – Savremeno pozorište Kragujevac.
Dom omladine ove godine slavi sedamdeset godina postojanja. Proslavlja početke, entuzijazam, odrastanja, uspehe i borbe. Proslavlja veru u mlade, u kreativnost, u slobodu. Nastavlja da raste, da se razvija, da bude jedan od stubova kragujevačke kulturne scene. Dom omladine je pružio stvaralački krov nad glavom svim kreatorima lepog i zaljubljenicima u isto. Dom omladine je naš ponositi sugrađanin. Živeo (nam) Dom!