Dekupaž, od reči decouper koja na francuskom jeziku znači iseći, dekorativna je tehnika koja se sastoji se od isecanja papirnih motiva, njihovog raspoređivanja u skladnu kompoziciju i lepljenja na predmete.
Da bismo saznali nešto više o dekupažu, pozvali smo u goste Jelenu Popović-Janković, mladu Požežanku kojoj je ova zanimljiva dekorativna tehnika hobi.
Kako si došla u kontakt sa dekupažom i kad je počelo tvoje interesovanje za tu tehniku?
Pre više od 3 godine sasvim slučajno, u želji da dedinom starom vojničkom sanduku vratim sjaj, zalutah u čudesni svet dekupaža. Najčešće, početnici odlučuju da se oprobaju na nekom predmetu manje površine, ali to nije bio slučaj sa mnom. Tu se nakon dva dana našao još jedan sanduk identične veličine pa sam oba radila paralelno. Bela podloga, cvetni-etno motivi, predivan kontrast… Nedugo zatim, oko sebe sam počela primećivati predmete koji su odavno izašli iz upotrebe i koji su prosto vapili za tim da budu ulepšani.
Koje su još koristi od dekupaža? Da li je to skup hobi?
Ova veština pored uživanja u radu može biti od velike koristi i na finansijskom planu. Prvenstveno što se tiče uštede novca, jer uz minimalna ulaganja u materijal možete osvežiti mnoge sitne predmete pa čak i stari glomazni nameštaj. Može se takođe i lepo zaraditi, ukoliko nađete način da prodate svoje radove, što je takođe bitna stavka za kućni budžet.
Koji materijal namenjen dekupaž tehnici koristiš i gde se on može nabaviti?
Danas postoji sve više dobro opremljenih radnji, vrlo često i knjižara u kojima možemo pronaci apsolutno sve, počev od kutija svih dimenzija, poslužavnika, ramova, korpi… sve do komoda i paravana. Repromaterijal je najčešće od medijapana i drveta, što ga čini i najzgodnijim za rad. Ova tehnika se takođe može primenjivati i na metalu, plastici, staklu, kartonu pa čak i tkanini. Potrošnog materijala ima i u za to specijalizovanim hobi i slikarskim radnjama ili najobičnijim farbarama. Osnovni materijal za najprostiju tehniku jesu akrilne boje, šmirgle više vrsta finoće, drvofix (ili za to namanjen dekupaž lepak), savetujem kvalitetne četke više veličina, svakako motivi i lakovi za završnicu.
Kako izgleda detaljan proces izrade jednog predmeta u dekupažu?
Ako uzmem kao primer gotovu kutiju od medijapana koju smo kupili u radnji:
- Prvo i obavezno, odšrafimo sve šarke i bravice i odložimo ih do završetka ukrašavanja,
- Očistimo (izduvamo) oba dela kutije i krećemo sa nanošenjem akrilne podloge u jednom ili dva sloja, zavisno od kvaliteta materijala
- Nakon što se kutija osuši, nakon 20 minuta sledi meni najdosadniji deo – šmirglanje
- Posle šmirganja i brisanja prašine četkom i sunđerima nanosim akrilnu boju (belu ili neku izvedenu), opet u 1,2 sloja. Proces sušenja je dugotrajan, ali možete ga ubrzati fenom za kosu, ali ne vrelim vazduhom!
- Sledeći korak je lepljenje motiva. Drvofix razblažimo s vodom u razmeri 1:1 i nanesemo tanak sloj lepka, a zatim pažljivo i motiv. Preko toga stavimo parče najtanje kese i izuzetno pažljivo glačamo od sredine prema kraju motiva, zatim uklonimo kesu, odstranimo višak lepka oko motiva i sačekamo 15 min. da se u potpunosti osuši…
- Na kraju nanosimo lak po mogućstvu sa što širom četkom. Nakon što se osuši prvi nanos možemo zarad boljeg efekta ponoviti više slojeva.
- Unutrašnjost možete takođe odraditi bojom, obložiti nekim samolepljivim papirom, ukrasnim tapetom, tkaninom…
- Na kraju vratimo i ušrafimo šarke na svoje mesto i naša kutijica je spremna i nekome će biti drag poklon.
Koji motivi su najbolji za dekupaž?
Najidealniji su oni najtanji motivi izrađeni na pelir ili rižinom papiru, ili najčešće salveti pri čemu se odstranjuje samo gornji deo salvete koji ima najjači kolorit boja a preostala dva se odbacuju. Poželjno je držati se neke svoje kompozicije stavljanja motiva da nam završnica bude efektna, jer nasumično postavljanje nema baš dobre rezultate na kraju. Ako imamo izuzetno tanak motiv on će se bukvalno stopiti sa podlogom i uz malo strpljenja i preciznosti neće izgledati nalepljeno već nacrtano. Takođe preporuka je da se motivi cepkaju što je moguće više uz samu ivicu da bi se lakše stopili s pozadinom.
Kako se postižu efekat patine, starog, raspuklog drveta i ostale slične promene boje i strukture materijala?
Ukoliko želite taj vintage izgled, potrebno je koristiti posebnu vrstu lakova, tzv. dvokomponentne, koji prilikom sušenja imaju efekat pucanja. Jednostavni su za upotrebu ukoliko pažljivo pratite uputstvo. Da bi se pomenute pukotine naglasile potrebno je u maloj količini naneti patinu, postoje tečna i kremasta kao i više nijansi: od bakarnih, zlatnih… Zatim, tu je i išmirglavanje za efekat postarivanja i mnogi drugi…. Ne smemo zaboraviti i na širok izbor ornamenata za sve vrste tehnika, onda nezaobilazne bravice, šarke, i na kraju metalni, ali sve više i ukrasi od gipsa.
Kako nabaviti ukrase od gipsa?
Njih možemo i sami da izrađujemo, a to je proces u kom sam se takođe oprobala. Za njihovu izradu je neophodan silikonski kalup i najfiniji cement i to onaj zubarski. Nakon samo par minuta mešanja s vodom, izvadimo naš ornament iz kalupa i spreman je za bojenje i lepljenje na željenu površinu. Pored gipsa, postoji na tržištu još mnogo materijala koji mogu imati upotrebnu vrednost u dekupažu, zavisi od toga koliko ste maštoviti i spremni da se igrate.
Za kraj, reci nam da li bi našim čitaocima preporučila dekupaž tehniku?
Apsolutno! Ukoliko odlučite da se prepustite dekupažiranju, pretočićete svoja osećanja u nešto lepo ali i konkretno, opipljivo. Svakom novom izrađenom umetninom stavićete osmeh na lice onoga ko taj unikat dobije na poklon, a osmeh nam ulepšava živote, svakodnevno. Što se same izrade predmeta tiče, najlepši deo je stavljanje ukrasa, šarki, sušenje poslednjeg sloja laka, nestrpljivost da se na neki način pohvalite vašom umetninom. Probajte! Možda je ovo hobi u kom ćete se i vi pronaći!