Jeste, to je već postalo svima jasno. Možete da se pozivate na Vikipediju i njene definicije koje kažu da je Zlatibor planinski masiv u zapadnoj Srbiji. Možete se i setiti časova geografije i citirati geografičare koji nedvosmisleno tvrde da je Zlatibor planina. Sve su to suvoparne definicije i pravila. Svako ko kroči na Zlatibor može da se uveri u moju tvrdnju – Zlatibor već neko vreme nije planina, to je grad!
Partizanske Vode = imitacija Beograda
Tačnije ova tvrdnja se odnosi na naselje Partizanske Vode. Naselje u koje najveći broj turista koji posećuje ovu planinu odlazi. Svakako naselje koje će uskoro postati opština, jer nema razloga da taj status ne dobije. Prenaseljeno turističko naselje, nešto poput Budve, uz malo ogradu da ovaj primorski grad nisam posetio prethodnih 10-ak godina, ali mislim da je poređenje sasvim adekvatno.
Nije da mogu da se nazovem nekim velikim hroničarem Zlatibora, jer nemam dovoljno godina ni iskustva da se za takvog izdajem, pa ću se ipak usuditi da kažem da doživljava ogromnu tranziciju. Gradilišta se nalaze svuda – od samog centra naselja do njegovih rubnih delova. Jednostavno ništa nije ostalo sveto, odnosno na neki način zaštićeno. Deluje da će u narednih 10-20 godina svaka kuća biti srušena i da će tu nići zgrada. Stiče se utisak da je ovde jedno od većih gradilišta u Srbiji, a zvanični podaci to sigurno i potvrđuju. Izbrojao sam više od 15 gradilišta koja su već u određenoj fazi izgradnje, a nisam stigao da obiđem ni četvrtinu naselja. Koliki će biti smeštajni kapacitet ovog mesta za 3-4 godine? Možda 20, 30 ili 40 hiljada ljudi…
Jednostavno sve je postalo prenaseljeno. Gužva. Sankalište iza pijaca više ne postoji. Okružile su ga zgrade. Kafići su prepuni. Cene su, pa reću ću samo jake. Na trgu kod jezera su autići za decu. Ima neverovatno modernih modela sa muzikom koja trešti. Trafike sa krompirićima, palačinkama, američkim krofnicama, 9d bioskopom i ostalim čudesima. Nisu više samo kafići problem, tu su prodavnice garderobe, sve za decu i odrasle, zastupništva proizvođača nameštaja, veliki marketi. Sve što možete naći u svakom gradu u Srbiji.
Sa druge strane svaka čast Zlatiborcima i svima kojima učestvuju u projektu. Ako im je želja novac dobili su ga. Uspeli su da komercijalizuju planinu u potpunosti. Samo ako uspe infrastruktura da izdrži sve te ljude. U narednom periodu biće im potreban barem jedan bulevar za kola, a kako će se masa kretati kroz centar iskreno ne znam.
Zlatibor još uvek možete iskusiti van Partizanskih Voda. Istina je da se priroda krije van ovog mesta. Nažalost te lepote su sakrivene ružnim naličjem ovog naselja koje izgleda kao prava ljudska košnica. Svako ko može da ode na Zlatibor i da bude udaljen najmanje 3km od jezera i centra možda može da kaže da je bio na planini. Ovako ko voli da sedi u kafićima, palačinkarnicama i restoranima zašto bi išao čak do Zlatibora da to uradi? Iste može da poseti i u svom mestu. Nemojte trošiti benzin i vereme. I sigurno ćete jeftinije proći. Za prirodu posetite neku drugu planinu u Srbiji ili idite daleko od naselja…
4 komentari
Ništa zato al postoji i Tara i Zaovine sa jezerom gde je sve 100% priroda !!!
Potpuno normalno da se u jezgru turističkog centra gradi do maksimuma, da je prepuno restorana i apartmana….. gde ima turista, privlačno je za investitore. Pa ko voli neka izvoli, ko voli mir i prirodu neka ide na Tornik, Vodice….evo primera kako izgleda centar jednog od glavnik planinskih turističkih destinacija u SAD, Vail: https://cache.undercovertourist.com/blog/2017/10/0917-vail-village.jpg
Gospodine Vlade, a ko će da odredi šta je to maksimum? I koliko to taj centar može da primi ljudi i kola? Normalno je graditi i infrastrukturu pored toga…
Dobro pitanje, nadam se da postoje neki urbanistički planovi, nije moja struka i ne znam detalje… u teoriji, sve se gradi planski, sa infrastrukturom… u praksi je drugačije. Ja sam iz Užica, ne znam po kom planu se moj grad gradio, ali je sada u centru grada gužva nevidjena.