Koliko puta smo se našli u zabludi da određeni kraj vrlo dobro poznajemo, jer smo posetili nekoliko destinacija koje su prepoznatljive i preporučene kao obavezne stanice prilikom organizovanih ili obilazaka na sopstvenu inicijativu? Neretko se dešava da nakon nekoliko godina ponovo vidimo fotografije prijatelja koji su svoj boravak u istom mestu iskoristili za posetu i nešto manje poznatih, ali, ispostavlja se, takođe atraktivnih i nesvakidašnjih područja. Jedno takvo mesto je i Orovica, planina koja se nadovezuje na čuveni Kablar, a koja je u potpunosti različita i krije fantastične krajolike… One se najbolje sagledavaju sa makadamskog puta Tučkovo – Vrnčani i sve to na samo par kilometara od glavnog, magistralnog puta Čačak – Požega.
Izgradnja puta Tučkovo- Vrnčani
Lokalni put koji povezuje Tučkovo i Vrnčane (Gornji Karanci i Kandići) vodi uz klisuru Vrnčanske reke i Jasenovačkog potoka. Obe reke/potoka su izuzetno atraktivne, sa mnoštvom slapova, vodopada a huk vode upotpunjava jedinstven abmijent za centralni deo Srbije. Gotovo da ste odmah po napuštanju magistralnog puta ušli u novu sredinu; kao da ste prešli nekoliko hiljada kilometara i upoznajete daleku zemlju, na drugom kraju planete… Na desnoj obali Vrnčanske reke je Orovica, a na levoj dominira vis ‘’Šest’’ za koji možemo reći da je obronak Kablara. Postojeći put je probijen 1937-38. godine, po priči meštana, a radove je finansirala Banovina Drinska, pokrajina čije je sedišete u tadašnjoj kraljevini Jugoslaviji bilo, zanimljivo, u Sarajevu. Put je praktično uklesan u stene visa ‘’Šest’’ nad provalijom Vrnčanske reke. Posebna zanimljivost je da ste u jednom trenutku gotovo stotinu metara nad rekom, da biste par kilometara kasnije mogli da se umijete u planinskoj reci, posebno atraktivnoj i zbog jedinstvene boje vode.

Vrnčanska reka (foto: Stefan Lukić)
Krajolik
Postojao je i stariji put koji je bio niže do reke, na nekim mestima se može prepoznati trasa, ali ga je reka jednom prilikom u bujici uništila. Može se samo naslutiti koliko je tek taj uzani put mamio uzdahe oduševljenja, pomešanog sa strahom i strepnjom na samu pomisao da ćete se ovim pravcem kretati, dublje u planinu i kanjon… Izvori pitke vode su jako cesti na ovoj trasi. Voda izvire na sve strane formirajući male tokove koji se slivaju u Vrnčansku reku. Kod ‘’Sastavaka’’, odnosno ušća Jasenovačkog potoka u Vrnčansku reku, nalazi se i prvi most na ovom putnom pravcu gde se jedan krak puta odvaja ka Rošcima i Kablaru, a drugi vas vodi dalje ka Vrnčanima (Gornjim Karancima), pa na glavni put ka Šiljkovici, Gojnoj Gori, odnosno Gornjoj Dobrinji. Ovim pravcem ćete doći i do odvajanja za stazu za vrh Orovice, Veliku Orovicu na 856 metara nadmorske visine, odnosno zaseok Kandića.
Ovaj put se retko koristi. Čak se i meštani Vrnčana radije odlučuju za put preko sela Rošci koji je daleko ‘’pitomiji’’ i manje zahtevan za vožnju. Kako je najavljeno, taj put će biti uskoro i asfaltiran čime se i poslednji, uporni meštani koji su koristili ovaj pravac postepeno prelaziti na ‘’put pre tunela’’ ili ‘’put za vrh Kablara’’. Ipak, ovo je fantastična vest za sve ljude željne avanture, divljine, prirode, mira… Osim, nadam se, većeg broja zaljubljenika u prirodu i avanturista, posle čitanja ovog teksta, ne verujem da će biti bilo koga drugog da vam ometa zasluženi odmor ili, eventualno, trenutak samoće, samo za vas, vaše misli i zvuke divljine.

Serpentina (foto: Stefan Lukić)
Staze su dobro markirane, tako da se može napraviti i lepa treking tura. Start staze/puta za Vrnčane je kod prodavnice u Tučkovu (na proširenju/parkignu ispred prodavnice, sa desne strane, ugledaćete makadamski put koji je i centralni motiv reportaže). Nakon nekoliko domaćinstava i početnog segmenta kroz šumu, ukazuje se Orovica i opisani ambijent. Da se vratimo na ušće, odnosno raskršće puteva… Napuštena planinska domaćinstva na obali Jasenovačkog potoka odišu lepotom avlija, arhitekture i detaljima preostalih iz nekih davnih vremena kada su ovi zaseoci vrveli od života. U trenutku pomislite da je neki vanredni događaj, prirodna nepogoda ili iznenadna nevolja naterala ljude da naprasno ostave sve iza sebe i napuste ognjište. Svi detalji su još uvek tu i stiče se utisak da su domaćini otišli u nabavku ili u polje i očekujete da se vrate svakog momenta. Ipak, u ovom zaseoku sela Vrnčani, Donjim Karancima, je i najveća verovatnoća da ćete sresti ljude. Postoji nekoliko imanja, košnica, improvizovanih vodenica koje vlasnici posećuju. Preporuka je da svakako svoj put nastavite ka vrhu Kablara, Caganjima, odnosno Gojnoj Gori, ukoliko ste se odlučili za taj pravac. Ti krajevi takođe obiluju lepotom i zanimljivostima kojima ću pažnju posvetiti u nekoj narednoj reportaži. Uživajte u nesvakidašnjem, skrivenom ambijentu Orovice!
Autor: Stefan Lukić
1 komentar
Tekst je odličan.Planina Orovica i kanjon vrnčanske reke je nešto posebno i nesvakidašnje.Rečima se nemože opisati,najbolje je doćii i. uveriti se ulepote ovoga kraja.Ja imam zamerku na deo teksta gde se kaže da se put iz Tučkova prema Vrnčanima ßve ređe koristi.Baš naprotiv,ovaj put se sve više koristi.Kako za meštane ovog kraja tako i za turiste iz zemlje i inostranstvaesna zajednica će učiniti sve kako bi ga u nliskoj budućnosti asvaltirala.Inače u blizini sastavaka se nalazi dom koji je budući planinarski dom.U njemu će biti dobro došao svaki planinar iz Srbije i iz inostranstva.Prijateljski pozdrav Miodrag Karanac presednik MZ Vrnčani.